Начало Сфера Къде е приложим изкуственият интелект и може ли да пресъздава достатъчно автентично диви животни коментираха експерти
9770
България

Къде е приложим изкуственият интелект и може ли да пресъздава достатъчно автентично диви животни коментираха експерти

Нека заедно запазим критично застрашените есетри, за да не се налага да ги пресъздаваме с изкуствен интелект (ИИ) – с този призив WWF - България представи своята игра, в която хората да се опитат да различат истинската снимка на застрашени видове диви животни от тези, създадени от ИИ. Опитахме да представим проблема за състоянието на природата и животните с друга актуална тема – за ИИ и неговото място в ежедневието ни, заяви Елена Ганчева от WWF-България.От април насам "Фейсбук" и "Инстаграм" започнаха да маркират снимките, създадени от ИИ, така наши партньори от рекламна агенция предложиха да направим игра, в която да обърнем внимание, че снимките, заснети в дивата природа, са нещо прекрасно, но ако тези животни изчезнат, само изкуственият интелект ще може да ги пресъздаде и да ги покаже, коментира експертът от природозащитната организация.

| 29 Август 2024, 07:34 ч.
Къде е приложим изкуственият интелект и може ли да пресъздава достатъчно автентично диви животни коментираха експерти
Къде е приложим изкуственият интелект и може ли да пресъздава достатъчно автентично диви животни коментираха експерти
Снимка © Мехмед Азиз (ПБ)

Нека заедно запазим критично застрашените есетри, за да не се налага да ги пресъздаваме с изкуствен интелект (ИИ) – с този призив WWF - България представи своята игра, в която хората да се опитат да различат истинската снимка на застрашени видове диви животни от тези, създадени от ИИ. Опитахме да представим проблема за състоянието на природата и животните с друга актуална тема – за ИИ и неговото място в ежедневието ни, заяви Елена Ганчева от WWF-България. 

През изминалата нощ в Кюстендил е задържан 54-годишен мъж, който чрез телефон 112 е подал сигнал, че възнамерява да задейства взривно устройство в жилището си, което се намира в центъра на града, съобщават от полицията.

При претърсването на апартамента взривни вещества не са открити.

Мъжът е бил във видимо нетрезво състояние, допълват от пресцентъра на полицията. По случая е образувано досъдебно производство и е уведомен дежурен прокурор.

Община Елхово подаде всички постъпили проектни предложения за енергийно обновяване на общо 16 броя многофамилни жилищни сгради в града, съобщиха от местната администрация.

Кандидатстването е по процедурата, покриваща 100 процента от разходите за саниране чрез Фонда за справедлив преход.

Елхово, както и областният център Ямбол, са сред общо 36 общини в страната, които имаха възможност да се възползват от процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност”. Тя бе обявена от Управляващия орган на Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 г. през юни тази година, а срокът за кандидатстване изтича на 19 септември.

Специфичното при този вид подпомагане е, че освен предвидените строително-монтажни работи, се покриват и разходите по енергийно обследване, изготвяне на сертификат за

През нощта облачността ще е значителна и на места главно в централните райони ще има валежи от дъжд. Сутринта в котловините и низините ще се образува мъгла. Това съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°. Атмосферното налягане e по-ниско от средното за месеца и ще остане без съществена промяна.

Утре над Западна и Централна България облачността ще се разкъсва и намалява и ще преобладава слънчево време. Над останалата част от страната облачността ще е значителна и на места ще има валежи от дъжд. Ще духа слаб вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 17° и 22°, в София - около 17°.

Над Черноморието облачността ще е предимно значителна. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад.

Делегация на Българската академия на науките (БАН) заедно с дипломати и българи, живеещи в Румъния, посетиха днес Браила. Повод за това е честването на 155-годишнината на Академията.

Учредителното събрание на Българското книжовно дружество, чийто правоприемник е БАН, е било на 12 октомври 1869 г. в къща в румънския град. На нейното място е построен храмът “Възнесение Господне”. На паметната плоча в неговия двор на български и румънски език е написано, че "На това място се е намирала къщата, където в 1869 година български емигранти поставиха основите на Българската академия на науките".

Архиепископът на Долен Дунав негово преосвещенство Касиан и представителят на Българската патриаршия в Букурещ протойерей Кирил Синев отслужиха молебен на румънски и български език в храма. Архиепископ Касиан заяви, че църквата е своеобразна катедрала и академия на българо-румъ

Жители на Свищов участваха в кампанията за сдвояване на здравното си досие с мобилното приложение „еЗдраве", организирана от Министерството на здравеопазването (МЗ) с цел популяризиране на  приложението. Те посетиха мобилния пункт пред сградата на Общината, който ще бъде на разположение на желаещите до 16:00 ч. днес. От услугата може да се възползва всеки гражданин с документ за самоличност - лична карта и таблет или телефон.

До момента експертите от Регионална здравна инспекция – Велико Търново съдействаха на над 80 души. Те заявиха, че процесът по сдвояване е безплатен и бърз, а чрез него човек има достъп до своето електронното пациентско досие винаги и по всяко време. Експертите посочиха още, че желаещите могат да се възползват от същата услуга и в офиса на здравната каса в болницата в Свищов, като условието е да нямат прекъснати здравни осигуровки.

Ч

От април насам "Фейсбук" и "Инстаграм" започнаха да маркират снимките, създадени от ИИ, така наши партньори от рекламна агенция предложиха да направим игра, в която да обърнем внимание, че снимките, заснети в дивата природа, са нещо прекрасно, но ако тези животни изчезнат, само изкуственият интелект ще може да ги пресъздаде и да ги покаже, коментира експертът от природозащитната организация.

Мисля, че проектът е полезен, защото има обучаващ ефект, показвайки застрашени видове. Също така заостря вниманието и приканва хората да са по-активни в общността, която иска да се вземат мерки, за да се подобри хабитатът на тези животни, коментира футурологът доц. д-р Марияна Тодорова от Института по философия и социология към Българската академия на науките. Начинът, по който е създаден въпросникът със снимки, също е интересен, защото изгражда умение у хората да правят разлика между образи, генерирани от ИИ, и реални снимки, посочи тя. 

Тук вече обръщаме внимание на това, че хората трябва да развиват нов тип дигитална грамотност, да могат да отличават фалшивите новини и пропагандата от истинското съдържание, да знаят, че нещо може да изглежда реалистично, но то всъщност да е създадено от ИИ, подчерта футурулогът. По думите това създава рефлекс у хората на какво могат да се доверят и на какво не в онлайн пространството. 

Нашият мозък лесно се заблуждава и така тренираме своята способност за този нов тип грамотност, поясни Тодорова. Тя напомни, че става все по-трудно да се разпознаят и видеата, създадени от ИИ.

Реални животни, но не съвсем 

Автомобил е катастрофирал и се е ударил в стълб на бул. "Ботевградско шосе" в София, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР).

Инцидентът е станал около 8:10 часа. Шофьорът е леко пострадал и ще бъде прегледан в болница.

На място движението е затруднено и се регулира от "Пътна полиция".

 

Има ли опасност за здравето на хората, ако бъдат поставени вендинг автомати за лекарства, и каква е ползата от тях, коментираха пред медиите в парламента Андрей Чорбанов от "Има такъв народ", Маргарита Генчева от "Възраждане" и Александър Симидчиев от "Продължаваме промяната-Демократична България". Миналата седмица в пленарната зала бяха приети на първо четене промени, предложени от "Възраждане", в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.  С измененията се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба. 

Фармацевти веднага реагираха. Инициативният комитет на магистър-фармацевтите в позиция до медиите обяви, че смята автоматизираната система за продажба на лекарства за опасна. 

Страховет

Това е един ресор точно подходящ за това, което пишем за България в нашите програми, коментира пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във връзка с определения за Екатерина Захариева ресор в Европейската комисия (ЕК). 

На първо място и в нейната предизборна кампания се говореше, че конкурентоспособността на Европа спрямо Америка и Китай трябва да се завиши и именно на нашия комисар се дава този ресор, допълни Борисов. 

Голяма благодарност, защото в тези пет години, които идват, при една добра работа с редовни правителства, България може да направи много. Тук се отчита, че суперкомпютърът е в България, че има огромна ИТ общност и това, което направихме в институтите и образованието, е нещо изключително важно, каза още Бойко Борисов. 

Търговищки пожарникар завоюва два бронзови медала от републиканското първенство по шахмат за служители на Министерството на вътрешните работи (МВР). В последните години Делян Димитров, който работи в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) в Антоново, твърдо стои сред елита на най-добрите шахматисти в системата на МВР, съобщиха от пресслужбата на Областната дирекция (ОД) на ведомството в Търговище. 

Уменията си той е затвърдил на приключилото наскоро републиканско първенство по шахмат за служители на вътрешното ведомство, провело се в курортния комплекс „Албена“. Оттам Делян, който вече шест години работи в пожарната, се е завърнал с два бронзови медала. Той е заел трето място и в двете състезателни дисциплини – ускорен шах (рапид) и блиц, посочва говорителят на ОД МВР – Търговище Ани Кръстева. И уточнява,

Българското книжовно дружество, което по-късно става Българска академия на науките (БАН), е без съмнение най-значителният принос към българското възраждане в областта на духовната сфера. Това заяви днес председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски на мястото, където през 1869 г. е създадена Академията, а след това е изградена църквата "Възнесение Господне" в Браила. 

Той припомни, че създаването на Българското книжовно дружество е плод на почти 20-годишна дейност на редица български просветители. Акад. Ревалски отбеляза, че "моторите" на този процес са били Марин Дринов, Васил Стоянов и Васил Друмев.

"Само ентусиазмът на тези просветени българи не е бил достатъчен за създаването на дружеството. Нужни са били още две неща. Едното е мястото, където да се създаде това дружество, а другото е било кой ще го подпомогне материално. Румънската земя и румънският народ е мястото

Трябва да знаем, че фотографите в дивата природа се отличават с голяма отдаденост в своята работа, коментира Елена Ганчева. Те ходят на различни места, може с часове да дебнат дадено животно, за да направят една единствена снимка, т.е. тук говорим за изпитание за човешкия дух, каза тя. Експертът подчерта, че снимки на животни в дивата природа са изключително постижение. В същото време ИИ създава сравнително успешно как изглеждат животните, но дали може да се справи с всички видове, отбеляза Ганчева. И подчерта, че играта на WWF е показала, че има проблем с есетрите. 

Оказа се, че за ИИ е трудно да изобрази тези риби – или им слагаше опашка на акула, или ги правеше да приличат на риба чук, разказа природозащитникът. Затова и няколко пъти връщахме изображенията на есетрата, защото се разминаваше сериозно с истинския лик, добави тя. Няма технология, която да повтори създаденото от природата изцяло, поне на този етап, смята Елена Ганчева. 

Групата на есетрите в световен мащаб е най-застрашената от изчезване риба, каза природозащитникът. Забелязват се също лоши тенденции при слоновете и белите мечки, посочи Ганчева. Малко хора се замислят за жабите и змията, но и за тяхната популация има рискове, разясни експертът. Ганчева отбеляза също, че в България има популация на кафява мечка, която е защитен вид, но обърна внимание, че има сериозни притеснения, свързани предимно с бракониерство. Липсата на храна поради изменение на климата кара мечките да се доближават до населените места, където могат да възникнат конфликти с хората, коментира експертът. 

Играта на WWF - България дава и полезна информация за всяко животно, показано на изображението. Тя е достъпна във Фейсбук. Всички, взели участие в нея и регистрирали се до 31 август, могат да се включат в томбола за три награди розово фламинго – плюшена играчка, създадена от рециклирани материали. 

Какво разбираме под изкуствен интелект

Изкуствен интелект (ИИ) е усъвършенстван софтуер, който е структуриран така, че наподобява архитектурата на нашия мозък с т.нар. невронни мрежи, посочи Марияна Тодорова. И отбеляза, че с все по-голямото подобряване, ИИ наподобява човешки интелект до степен, че някои изследователи, малко след пускането на такъв модел на „Гугъл“, по-късно и на „Чат Джи Пи Ти"3, дори смятаха, че той е съзнателен и има интелигентност съшо като човешката. Все още това не е така, смята експертът. Според нея обаче до 2022 г. е било ясно, че ИИ може да е изключително добър в една сфера и да даде модели на решения само в нея, но чрез новите модели ИИ може да дава решения, да прави добри взаимовръзки между няколко сфери. 

Така, поясни футурологът, ИИ вече се доближава до човешката интелигентност. Тодорова даде пример – ИИ може да открие формула антибиотик, към който хората да не са резистентни. 
„Може да ни каже как да се справим с климатичните промени, как да управляваме по-добре една компания, да измисли текст и мелодия на песен, да пише есета“, отбеляза Тодорова, но поясни: Въпреки всичко това ИИ не разбира какво прави, не разбира стойността на решението, т.е. няма съзнателност. 

По думите й обаче почти във всички сфери се доказва, че ИИ може да има положителни влияние. Като пример футурологът посочи медицината, например диагностицирането на сложни заболявания. „Все повече се използват роботи като „Да Винчи“, които заместват човешката ръка“, добави Тодорова. Тя спомена и фармацията като сфера на приложение на ИИ, като той може да съкращава периода на откриване на нова формула на дадено лекарство. 

По думите ИИ може да проследява периоди на засушаване, да набелязва критичните зони без вода, като това помага и на запазване на реколтите. 

Друга сфера, в която ИИ се прилага, е астрономията, по-специално при изучването на космоса, обясни експертът. ИИ е участвал и в изследване на комуникацията на прилепите, слоновете и китовете, като това води до откритието, че животните също имат език. 

Стига да употребяваме разумно ИИ, той може да е много полезен, обясни Тодорова. Тя коментира, че има и опасения относно сигурността на ИИ. За пример тя посочи използването му във военния сектор и контрола над ИИ. Ако няма контрол, може да има блокиране на данни, да има отражение върху инфраструктурата, електроенергията и дори възможност за ядрен апокалипсис , обясни експертът. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Областен информационен център – Монтана започна годишната си информационна кампания в общините от областта
В периода от 19 септември до 4 октомври Областен информационен център (ОИЦ) – Монтана провежда цикъл от информационни срещи, съобщиха от ОИЦ - Монтана. Срещите са под формата ...
Варненци настояха Общината да създаде зоопатрули
Група варненци поискаха днес от Общината в града да бъдат създадени зоопатрули, които да следят за случаи на жестоко отношение към животните. По думите му заедно с Ина Маринова и т ...
Трафикът на граничния пункт "Кулата" е спокоен, няма колона от изчакващи автомобили
Трафикът на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Кулата" е спокоен към този час. Няма колона от изчакващи автомобили, .  През почивните дни миналата седмица на пунк ...
При специализирана операция в Пловдив са открити 80 плочки с радиоактивното вещество америций 241, съобщиха от прокуратурата
При специализирана операция в Пловдив на 19 септември са открити 80 плочки с радиоактивното вещество америций 241, съобщиха на брифинг от Окръжната прокуратура.  В лек автомоб ...
Информационни дни по пенсионни и осигурителни въпроси за българи в Барселона ще се състоят на 27-и и 28 септември
Министерството на труда и социалната политика (МТСП) организира информационни дни по пенсионни и осигурителни въпроси за българи в Барселона, Испания, които ще бъдат на 27-и и 28 с ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Въвежда се временна организация на движението на автомагистрала "Хемус" на 349-ия км край Нови пазар след инцидент с моторист
Временна организация на движението се въвежда по автомагистрала "Хемус" на 349-ия км преди разклона за Нови пазар, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР - Шумен. Водач на мот ...
Изстрел във въздуха е бил произведен при спор за паркомясто в София, един човек е откаран в болница
Изстрел във въздуха е бил произведен при спор за паркомясто между група мъже в София, съобщиха от МВР . Инцидентът е станал по-рано тази вечер на ул. „Българска морава“ ...
Служебният кабинет прехвърли стадион "Георги Аспарухов" и комплекс "Герена" за безвъзмездно ползване на Столична община
Служебният кабинет прехвърли стадион "Георги Аспарухов" и комплекс "Герена" за безвъзмездно ползване на Столична община, съобщиха от правителствената пресслужба. Решението е във вр ...
Проверка ще установи какви са били действията на полицаите по случая с пребитата жена в с. Челопеч, съобщи министър Атанас Илков
Разпоредена е вътрешна проверка в Министерството на вътрешните работи (МВР), която трябва да установи как са действали полицаите по случая с пребитата жена в село Челопеч. Това каз ...
Консултативен кабинет за двойки с репродуктивни проблеми ще бъде разкрит в новия Медицински център в Царево
Консултативен кабинет за оказване на помощ за двойки с репродуктивни проблеми ще бъде разкрит в новата сграда на Медицинския център в Царево. Това обяви кметът на Община Царево Мар ...
Тикер в 23:22 ч.
Временна организация на движението се въвежда по автомагистрала "Хемус" на 349-и ...
Начало Сфера
9770
България

Къде е приложим изкуственият интелект и може ли да пресъздава достатъчно автентично диви животни коментираха експерти

Нека заедно запазим критично застрашените есетри, за да не се налага да ги пресъздаваме с изкуствен интелект (ИИ) – с този призив WWF - България представи своята игра, в която хората да се опитат да различат истинската снимка на застрашени видове диви животни от тези, създадени от ИИ. Опитахме да представим проблема за състоянието на природата и животните с друга актуална тема – за ИИ и неговото място в ежедневието ни, заяви Елена Ганчева от WWF-България.От април насам "Фейсбук" и "Инстаграм" започнаха да маркират снимките, създадени от ИИ, така наши партньори от рекламна агенция предложиха да направим игра, в която да обърнем внимание, че снимките, заснети в дивата природа, са нещо прекрасно, но ако тези животни изчезнат, само изкуственият интелект ще може да ги пресъздаде и да ги покаже, коментира експертът от природозащитната организация.

| 29 Август 2024, 07:34 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Къде е приложим изкуственият интелект и може ли да пресъздава достатъчно автентично диви животни коментираха експерти
Къде е приложим изкуственият интелект и може ли да пресъздава достатъчно автентично диви животни коментираха експерти
Снимка © Мехмед Азиз (ПБ)

Нека заедно запазим критично застрашените есетри, за да не се налага да ги пресъздаваме с изкуствен интелект (ИИ) – с този призив WWF - България представи своята игра, в която хората да се опитат да различат истинската снимка на застрашени видове диви животни от тези, създадени от ИИ. Опитахме да представим проблема за състоянието на природата и животните с друга актуална тема – за ИИ и неговото място в ежедневието ни, заяви Елена Ганчева от WWF-България. 

През изминалата нощ в Кюстендил е задържан 54-годишен мъж, който чрез телефон 112 е подал сигнал, че възнамерява да задейства взривно устройство в жилището си, което се намира в центъра на града, съобщават от полицията.

При претърсването на апартамента взривни вещества не са открити.

Мъжът е бил във видимо нетрезво състояние, допълват от пресцентъра на полицията. По случая е образувано досъдебно производство и е уведомен дежурен прокурор.

Община Елхово подаде всички постъпили проектни предложения за енергийно обновяване на общо 16 броя многофамилни жилищни сгради в града, съобщиха от местната администрация.

Кандидатстването е по процедурата, покриваща 100 процента от разходите за саниране чрез Фонда за справедлив преход.

Елхово, както и областният център Ямбол, са сред общо 36 общини в страната, които имаха възможност да се възползват от процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност”. Тя бе обявена от Управляващия орган на Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 г. през юни тази година, а срокът за кандидатстване изтича на 19 септември.

Специфичното при този вид подпомагане е, че освен предвидените строително-монтажни работи, се покриват и разходите по енергийно обследване, изготвяне на сертификат за

През нощта облачността ще е значителна и на места главно в централните райони ще има валежи от дъжд. Сутринта в котловините и низините ще се образува мъгла. Това съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°. Атмосферното налягане e по-ниско от средното за месеца и ще остане без съществена промяна.

Утре над Западна и Централна България облачността ще се разкъсва и намалява и ще преобладава слънчево време. Над останалата част от страната облачността ще е значителна и на места ще има валежи от дъжд. Ще духа слаб вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 17° и 22°, в София - около 17°.

Над Черноморието облачността ще е предимно значителна. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад.

Делегация на Българската академия на науките (БАН) заедно с дипломати и българи, живеещи в Румъния, посетиха днес Браила. Повод за това е честването на 155-годишнината на Академията.

Учредителното събрание на Българското книжовно дружество, чийто правоприемник е БАН, е било на 12 октомври 1869 г. в къща в румънския град. На нейното място е построен храмът “Възнесение Господне”. На паметната плоча в неговия двор на български и румънски език е написано, че "На това място се е намирала къщата, където в 1869 година български емигранти поставиха основите на Българската академия на науките".

Архиепископът на Долен Дунав негово преосвещенство Касиан и представителят на Българската патриаршия в Букурещ протойерей Кирил Синев отслужиха молебен на румънски и български език в храма. Архиепископ Касиан заяви, че църквата е своеобразна катедрала и академия на българо-румъ

Жители на Свищов участваха в кампанията за сдвояване на здравното си досие с мобилното приложение „еЗдраве", организирана от Министерството на здравеопазването (МЗ) с цел популяризиране на  приложението. Те посетиха мобилния пункт пред сградата на Общината, който ще бъде на разположение на желаещите до 16:00 ч. днес. От услугата може да се възползва всеки гражданин с документ за самоличност - лична карта и таблет или телефон.

До момента експертите от Регионална здравна инспекция – Велико Търново съдействаха на над 80 души. Те заявиха, че процесът по сдвояване е безплатен и бърз, а чрез него човек има достъп до своето електронното пациентско досие винаги и по всяко време. Експертите посочиха още, че желаещите могат да се възползват от същата услуга и в офиса на здравната каса в болницата в Свищов, като условието е да нямат прекъснати здравни осигуровки.

Ч

От април насам "Фейсбук" и "Инстаграм" започнаха да маркират снимките, създадени от ИИ, така наши партньори от рекламна агенция предложиха да направим игра, в която да обърнем внимание, че снимките, заснети в дивата природа, са нещо прекрасно, но ако тези животни изчезнат, само изкуственият интелект ще може да ги пресъздаде и да ги покаже, коментира експертът от природозащитната организация.

Мисля, че проектът е полезен, защото има обучаващ ефект, показвайки застрашени видове. Също така заостря вниманието и приканва хората да са по-активни в общността, която иска да се вземат мерки, за да се подобри хабитатът на тези животни, коментира футурологът доц. д-р Марияна Тодорова от Института по философия и социология към Българската академия на науките. Начинът, по който е създаден въпросникът със снимки, също е интересен, защото изгражда умение у хората да правят разлика между образи, генерирани от ИИ, и реални снимки, посочи тя. 

Тук вече обръщаме внимание на това, че хората трябва да развиват нов тип дигитална грамотност, да могат да отличават фалшивите новини и пропагандата от истинското съдържание, да знаят, че нещо може да изглежда реалистично, но то всъщност да е създадено от ИИ, подчерта футурулогът. По думите това създава рефлекс у хората на какво могат да се доверят и на какво не в онлайн пространството. 

Нашият мозък лесно се заблуждава и така тренираме своята способност за този нов тип грамотност, поясни Тодорова. Тя напомни, че става все по-трудно да се разпознаят и видеата, създадени от ИИ.

Реални животни, но не съвсем 

Автомобил е катастрофирал и се е ударил в стълб на бул. "Ботевградско шосе" в София, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР).

Инцидентът е станал около 8:10 часа. Шофьорът е леко пострадал и ще бъде прегледан в болница.

На място движението е затруднено и се регулира от "Пътна полиция".

 

Има ли опасност за здравето на хората, ако бъдат поставени вендинг автомати за лекарства, и каква е ползата от тях, коментираха пред медиите в парламента Андрей Чорбанов от "Има такъв народ", Маргарита Генчева от "Възраждане" и Александър Симидчиев от "Продължаваме промяната-Демократична България". Миналата седмица в пленарната зала бяха приети на първо четене промени, предложени от "Възраждане", в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.  С измененията се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба. 

Фармацевти веднага реагираха. Инициативният комитет на магистър-фармацевтите в позиция до медиите обяви, че смята автоматизираната система за продажба на лекарства за опасна. 

Страховет

Това е един ресор точно подходящ за това, което пишем за България в нашите програми, коментира пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във връзка с определения за Екатерина Захариева ресор в Европейската комисия (ЕК). 

На първо място и в нейната предизборна кампания се говореше, че конкурентоспособността на Европа спрямо Америка и Китай трябва да се завиши и именно на нашия комисар се дава този ресор, допълни Борисов. 

Голяма благодарност, защото в тези пет години, които идват, при една добра работа с редовни правителства, България може да направи много. Тук се отчита, че суперкомпютърът е в България, че има огромна ИТ общност и това, което направихме в институтите и образованието, е нещо изключително важно, каза още Бойко Борисов. 

Търговищки пожарникар завоюва два бронзови медала от републиканското първенство по шахмат за служители на Министерството на вътрешните работи (МВР). В последните години Делян Димитров, който работи в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) в Антоново, твърдо стои сред елита на най-добрите шахматисти в системата на МВР, съобщиха от пресслужбата на Областната дирекция (ОД) на ведомството в Търговище. 

Уменията си той е затвърдил на приключилото наскоро републиканско първенство по шахмат за служители на вътрешното ведомство, провело се в курортния комплекс „Албена“. Оттам Делян, който вече шест години работи в пожарната, се е завърнал с два бронзови медала. Той е заел трето място и в двете състезателни дисциплини – ускорен шах (рапид) и блиц, посочва говорителят на ОД МВР – Търговище Ани Кръстева. И уточнява,

Българското книжовно дружество, което по-късно става Българска академия на науките (БАН), е без съмнение най-значителният принос към българското възраждане в областта на духовната сфера. Това заяви днес председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски на мястото, където през 1869 г. е създадена Академията, а след това е изградена църквата "Възнесение Господне" в Браила. 

Той припомни, че създаването на Българското книжовно дружество е плод на почти 20-годишна дейност на редица български просветители. Акад. Ревалски отбеляза, че "моторите" на този процес са били Марин Дринов, Васил Стоянов и Васил Друмев.

"Само ентусиазмът на тези просветени българи не е бил достатъчен за създаването на дружеството. Нужни са били още две неща. Едното е мястото, където да се създаде това дружество, а другото е било кой ще го подпомогне материално. Румънската земя и румънският народ е мястото

Трябва да знаем, че фотографите в дивата природа се отличават с голяма отдаденост в своята работа, коментира Елена Ганчева. Те ходят на различни места, може с часове да дебнат дадено животно, за да направят една единствена снимка, т.е. тук говорим за изпитание за човешкия дух, каза тя. Експертът подчерта, че снимки на животни в дивата природа са изключително постижение. В същото време ИИ създава сравнително успешно как изглеждат животните, но дали може да се справи с всички видове, отбеляза Ганчева. И подчерта, че играта на WWF е показала, че има проблем с есетрите. 

Оказа се, че за ИИ е трудно да изобрази тези риби – или им слагаше опашка на акула, или ги правеше да приличат на риба чук, разказа природозащитникът. Затова и няколко пъти връщахме изображенията на есетрата, защото се разминаваше сериозно с истинския лик, добави тя. Няма технология, която да повтори създаденото от природата изцяло, поне на този етап, смята Елена Ганчева. 

Групата на есетрите в световен мащаб е най-застрашената от изчезване риба, каза природозащитникът. Забелязват се също лоши тенденции при слоновете и белите мечки, посочи Ганчева. Малко хора се замислят за жабите и змията, но и за тяхната популация има рискове, разясни експертът. Ганчева отбеляза също, че в България има популация на кафява мечка, която е защитен вид, но обърна внимание, че има сериозни притеснения, свързани предимно с бракониерство. Липсата на храна поради изменение на климата кара мечките да се доближават до населените места, където могат да възникнат конфликти с хората, коментира експертът. 

Играта на WWF - България дава и полезна информация за всяко животно, показано на изображението. Тя е достъпна във Фейсбук. Всички, взели участие в нея и регистрирали се до 31 август, могат да се включат в томбола за три награди розово фламинго – плюшена играчка, създадена от рециклирани материали. 

Какво разбираме под изкуствен интелект

Изкуствен интелект (ИИ) е усъвършенстван софтуер, който е структуриран така, че наподобява архитектурата на нашия мозък с т.нар. невронни мрежи, посочи Марияна Тодорова. И отбеляза, че с все по-голямото подобряване, ИИ наподобява човешки интелект до степен, че някои изследователи, малко след пускането на такъв модел на „Гугъл“, по-късно и на „Чат Джи Пи Ти"3, дори смятаха, че той е съзнателен и има интелигентност съшо като човешката. Все още това не е така, смята експертът. Според нея обаче до 2022 г. е било ясно, че ИИ може да е изключително добър в една сфера и да даде модели на решения само в нея, но чрез новите модели ИИ може да дава решения, да прави добри взаимовръзки между няколко сфери. 

Така, поясни футурологът, ИИ вече се доближава до човешката интелигентност. Тодорова даде пример – ИИ може да открие формула антибиотик, към който хората да не са резистентни. 
„Може да ни каже как да се справим с климатичните промени, как да управляваме по-добре една компания, да измисли текст и мелодия на песен, да пише есета“, отбеляза Тодорова, но поясни: Въпреки всичко това ИИ не разбира какво прави, не разбира стойността на решението, т.е. няма съзнателност. 

По думите й обаче почти във всички сфери се доказва, че ИИ може да има положителни влияние. Като пример футурологът посочи медицината, например диагностицирането на сложни заболявания. „Все повече се използват роботи като „Да Винчи“, които заместват човешката ръка“, добави Тодорова. Тя спомена и фармацията като сфера на приложение на ИИ, като той може да съкращава периода на откриване на нова формула на дадено лекарство. 

По думите ИИ може да проследява периоди на засушаване, да набелязва критичните зони без вода, като това помага и на запазване на реколтите. 

Друга сфера, в която ИИ се прилага, е астрономията, по-специално при изучването на космоса, обясни експертът. ИИ е участвал и в изследване на комуникацията на прилепите, слоновете и китовете, като това води до откритието, че животните също имат език. 

Стига да употребяваме разумно ИИ, той може да е много полезен, обясни Тодорова. Тя коментира, че има и опасения относно сигурността на ИИ. За пример тя посочи използването му във военния сектор и контрола над ИИ. Ако няма контрол, може да има блокиране на данни, да има отражение върху инфраструктурата, електроенергията и дори възможност за ядрен апокалипсис , обясни експертът. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Областен информационен център – Монтана започна годишната си информационна кампания в общините от областта
Варненци настояха Общината да създаде зоопатрули
Трафикът на граничния пункт "Кулата" е спокоен, няма колона от изчакващи автомобили
При специализирана операция в Пловдив са открити 80 плочки с радиоактивното вещество америций 241, съобщиха от прокуратурата
Информационни дни по пенсионни и осигурителни въпроси за българи в Барселона ще се състоят на 27-и и 28 септември
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Въвежда се временна организация на движението на автомагистрала "Хемус" на 349-ия км край Нови пазар след инцидент с моторист
Сфера
Изстрел във въздуха е бил произведен при спор за паркомясто в София, един човек е откаран в болница
Сфера
Служебният кабинет прехвърли стадион "Георги Аспарухов" и комплекс "Герена" за безвъзмездно ползване на Столична община
Сфера
Проверка ще установи какви са били действията на полицаите по случая с пребитата жена в с. Челопеч, съобщи министър Атанас Илков
Местен фокус
Консултативен кабинет за двойки с репродуктивни проблеми ще бъде разкрит в новия Медицински център в Царево
Контекст
Поредица от неизгодни за Община Кърджали договорни сделки е установила проверката на настоящия кмет Ерол Мюмюн, започната в началото на мандата на администрацията
Сфера
Чрез машинния вот нямаме възможността за невалидни бюлетини, каза служебният министър на електронното управление Валентин Мундров
На преден план
Нов парк за екстремни спортове бе открит в Ямбол
Основна линия
Партиите и коалициите постигнаха съгласие за състава на местата в секционните избирателни комисии в община Самоков на изборите на 27 октомври
Контекст
Представители на Търговище донесоха награди от Фестивала за хора в неравностойно положение в Медовина
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.